Kancelaria Adwokacka Honorata Janik-Skowrońska
PL EN

Czy w celu orzeczenia opieki naprzemiennej konieczne jest porozumienie rodziców?

wstecz

 

Czy w celu orzeczenia opieki naprzemiennej musi być zgoda obojga rodziców?

 

Na wstępie należy wyjść od tego, w dzisiejszych czasach model rodziny znacznie odbiega od modelu rodziny jaki znamy sprzed 30, czy 40 lat. Role w rodzinie również uległy zmianie. Nie mamy do czynienia z matką, która wyłącznie opiekuje się dziećmi i z ojcem, który pracuje od rana do wieczora, a dzieci widuje tylko jak już śpią.

Są matki, jak i ojcowie, którzy bardzo aktywnie i świadomie uczestniczą w życiu swoich dzieci. W sytuacji, kiedy rodzice dziecka decydują się na rozstanie – przychodzi czas na uregulowanie formalności związanych z rozstaniem.

Najlepszą formą załatwienia takiej sprawy jest osiągnięcie porozumienia. Aby do takiego porozumienia dojść należy być świadomym swoich praw i obowiązków związanych z własną sytuacją prawną i faktyczną.

Żeby być gotowym i odpowiednio dojrzałym do zawarcia porozumienia należy precyzyjnie, u kompetentnej osoby zorientować się jakie są prawa i obowiązki danej osoby.

 

 

Z czym tak naprawdę wiąże się opieka nad dziećmi?

Opieka nad dziećmi to w pierwszej kolejności OBOWIĄKI, a dopiero później prawa. Dotyczy to obojga rodziców.

Obowiązkiem każdego z rodziców jest:

- dbać o wychowanie i utrzymanie dziecka,

- dbać o prawidłwoy fizyczny, zdrowotny rozwój dziecka,

- dbać o psychiczny, prawidłowy, spokojny, komfortowy rozwój dziecka – w poczuciu bezpieczeństwa – zapewniając dziecku poczucie komfortu i dziecięcej beztroski.

Również obowiązkiem każdego z rodziców jest słuchać i wsłuchiwać się w realne potrzeby własnego dziecka. Starać się wdrożyć takie rozwiązania, aby to dziecko czuło się jak najbardziej komfortowo w takiej sytuacji.

W tym celu rodzice mogą:

- skorzystać z  konsultacji psychologicznej, czy terapii,

- zasięgnąć porady adwokata, zlecić adwokatowi prowadzenie sprawy,

- skorzystać z zajęć uświadamiających ich sytuację prawno – psychologiczną,

- skorzystać z mediacji.

Podjęcie starań obojga rodziców – może doprowadzić do zawarcia ugody. W ugodzie rodzicie określają sposób sprawowania opieki nad dziećmi, kwestie dotyczące władzy rodzicielskiej, sposób pokrywania uzasadnionych potrzeb dzieci – alimentów. W takiej ugodzie można ustalić zasady opieki naprzemiennej. Może być ona ustalona w proporcji 50/50 lub w innej, zgodnej z potrzebami dziecka.

 

Czy brak porozumienia wyłącza ustalenie opieki naprzemiennej?

W moim przekonaniu, takie rozwiązanie nie jest wyłączone. W takiej sytuacji Sąd musiałby ustalić, za pomocą dostępnych środków dowodowych – w tym opinii biegłych z zakresu psychologii, czy OZSS – czy orzeczenie opieki naprzemiennej byłoby zgodne z potrzebami dziecka. W szczególności – czy zapewnienie osobistej styczności z obojgiem rodziców (w sytuacji ich konfliktu) byłoby korzystniejsze dla rozwoju dziecka, niż znaczne ograniczenie kontaktu z jednym z rodziców.

 

Należy pamiętać, że w sytuacji, kiedy oboje rodzice są wydolni wychowawczo – w przypadku opieki naprzemiennej – dziecko zyskuje głęboką więź z każdym z rodziców – co jest wartością, której nie da się zmierzyć żadnymi liczbami.

Wychodząc z takiego założenia, należy uznać, że w każdej sprawie warto pochylić się nad możliwością zastosowania takiego rozwiązania, co oczywiście nie oznacza, że dla każdego dziecka będzie ono najlepsze.

 

adwokat gdynia, adwokat gdański, rozwód gdynia, rozwód gdańsk,

Szybki kontakt

     
adres:   dane firmy:
ul. Świętojańska 47/3, 81-391 Gdynia  

NIP: 588-193-86-47

     
telefon:   numer rachunku bankowego:
58 718 66 12, 730 908 302, fax 58 718 44 91   BRE Bank S.A. w Warszawie – Mbank
    PL 68 1140 2017 0000 4202 1017 0555
email:   SWIFT BREXPLPWMUL

sekretariat@janik-kancelaria.pl